رفع مشکلات بوجود آمده برای دندان جلو

زبانک  > متفرقه >  رفع مشکلات بوجود آمده برای دندان جلو
0 Comments

در مواردی که دندان دچار ترک خوردگی، لب پر شدگی و یا شکستگی شده و ساختار آن به شدت تضعیف شده است با استفاده از روکش (تاج مصنوعی) از دندان محافظت میشود. روکش نوعی ترمیم است که تمامی تاج دندان را میپوشاند و دندان را در مقابل فشارهایی که وارد میشود محافظت مینماید. به دنبال آماده شدن دندان، دندان پزشک لایه های کامپوزیت را در محل قرار داده از پرتو دهی خاص برای سفت کردن هر لایه استفاده می کند. از آنجایی که دندان مصنوعی غیر ثابت به دندانها چسبانده نمیشود، بیمار میتواند هنگام تمیز کردن دهان و هنگام خواب آن را از دهان خارج کند.

ترمیم غیر مستقیم دندان شامل جایگزینی سفارشی دندان به صورت تاج ، آنلای یا اینلای میباشد. رزین کامپوزیت شامل ترکیبات پلاستیکی یا سرامیکی است و ممکن است همراه با مواد دیگر مانند یونومر شیشه (گلس یونومر) مورد استفاده قرار بگیرد. ونیر بیشتر برای دندانهای جلویی بالایی و پایینی مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین فلزات گرانبها مانند طلا و غیر گرانبها که دوام بسیار بالایی دارند ممکن است برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار بگیرند. به طور کلی چهار ماده دندانپزشکی برای ترمیم دندان استفاده میشود: پورسلین یا سرامیک، آمالگام، رزین کامپوزیت و طلا.

قبل از اینکه بفهمید که برای پر کردن دندان بهترین ماده چیست باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود. پر کننده آمالگام در واقع یک آلیاژ است که حاوی چند ماده مختلف از جمله جیوه یا جایگزین ترمیم دندان عفونی جیوه میباشد. این مواد عمدتا شامل: ترمیم دندان با کامپوزیت و ترمیم دندان با آمالگام است. بریج دندان نوعی پروتز مصنوعی جایگزین یک یا چند دندان است که در ساختار آن دو روکش دندان استفاده میشود که به دندانهای طبیعی یا ایمپلنتی چسبانده میشوند و دندان مصنوعی وسط را نگه میدارند. لمینت یا ونیر یک پوسته نازک از جنس کامپوزیت و پورسلین هم رنگ دندان است که بر روی سطح دندان قرار می گیرد تا مشکلاتی مانند ترک خوردگی و لب پر شدگی را ترمیم نماید.

ایمپلنت – ایمپلنت یک پایه تیتانیومی شبیه پیچ است که در داخل استخوان فک جایگذاری میشود و یک روکش دندان بر روی آن نصب میشود تا جای خالی دندان را پر کند. ایمپلنت همانند ریشه دندان طبیعی در استخوان فک عمل می کند و یک روش ترمیم بی دندانی است . در مواردی که دندان در کنار دندان آسیب دیده باشد یا فرسایش لثه منجر به در معرض دید قرار گرفتن ریشه شده باشد میتوان از پر کردن جانبی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.