مقالات – سازه تجهیز فولاد امین

زبانک  > متفرقه >  مقالات – سازه تجهیز فولاد امین
0 Comments

الکترود 6010 میکا الکترود سلولزی مناسب برای جوشکاری لوله ها و مخازن ، مخصوص جوشکاری پاس اول ریشه و جوشکاری سرازیری لوله های قطور به علت نفوذ بالا می باشد. نوع اتصالات در این جوشکاری ها از نوع هوا گاز بوده و دستگاه های مخصوص جوشکاری لوله مسی به شکل کیت اکسیژن گاز جوشکاری با امکان ایجاد شعله و دما می باشد. معمولا یک ماده خنثی، حتی اگر روکش آن تا اندازه ای نشت پذیر باشد (یک استثنا برای این حالت، فولاد زنگ نزن است که حذف اکسیژن می تواند باعث زنگ زدن شکاف دار آن ها شود و روکش های پیوندی نیکل کروم برای جلوگیری از زنگ زدن چنین موادی مناسب هستند) سرعت زنگ زدن را زیاد نمی کنند. اگر نرخ سرمایش به مقدار کافی سریع باشد این آستنیت به مارتنزیت استحاله می یابد. همچنین در مقادیر کربن پایین تر (مثلا ۰٫۰۵%wt ) مخلوطی از آستنیت و فریت در درجه حرارتهای بالا وجود خواهد داشت که سبب ایجاد ساختاری متشکل از فریت و مارتنزیت به محض سرمایش سریع می شود. آلیاژهایی با مقدار کروم کمتر از ۱۲ درصد وزنی در درجه حرارتهای واقع در حلقه گاما کاملا آستنیتی بوده و به محض سرمایش سریع، این آستنیت می تواند به مارتنزیت تغییر فاز دهد.

الکترود جوشکاری ضد سایش کروم در دماهای بالا در آهن بطور کامل حل می شود و انجماد آلیاژهای Fe-Cr به صورت فریت (آلفا) رخ می دهد چرا که ساختار بلوری کروم، Bcc بوده و می تواند پایدار کننده قوی فریت باشد.همچنین محدوده انجمادی برای آلیاژهای Fe-Cr بسیار باریک است.با افزایش میزان کروم نواحی پایداری فازهای دما بالا و دما پایین گسترش می یابد(در سیستم Fe-Cr فاز دما بالا فریت دلتا و فاز دما پائین فریت آلفا در نظر گرفته شده که هر دوی این فازها از آستینت تشکیل می شوند.) بطوریکه در غلظتهای پایین کروم یک حلقه آستنیتی موسوم به حلقه گاما در محدوده درجه حرارتهای ۹۱۲ تا ۱۳۹۴ درجه سانتیگراد وجود دارد .آلیاژهای با مقدار کروم بیشتر از ۱۲ تا ۱۳ درصد وزنی در درجه حرارت بالا کاملا فریتی می باشند در حالیکه آلیاژهای با مقادیر کمتر از این مقدار کروم(درجه حرارتهای محدوده حلقه گاما) مقداری آستنیت تشکیل می دهند. به محض سرد کردن، این ساختار در درجه حرارتهایی پایین تر از ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد (۲۱۹۰ درجه فارنهایت) کاملا آستنیتی می شوند.

الکترود فولاد ضد سایش
در مقادیر بسیار پایین کربن یعنی کمتر از ۰٫۱% ، آلیاژهای سه تایی در درجه حرارتهای بالا کاملا فریتی می باشند. تشکیل آلفا پرین در آلیاژهای Fe-Cr مانند تشکیل فاز سیگما کاملا آهسته بوده ولی نرخ تشکیل آن را می توان با افزودن عناصر آلیاژی تشدید نمود. تأثیر روکش کردن آهن با یک فلز که واکنش پذیری کم تری دارد، یک پدیده جالب به وجود می آورد. نکته ای که باید ذکر گردد این است که عناصر دیگری همچون مولیبدن و وانادیم نیز وجود دارند که مشابه کروم عمل نموده و در صورت آلیاژ شدن با آهن تشکیل حلقه گاما را می دهند. آلیاژ آهن – کروم با کربن بالاتر از یک دهم درصد و خاصیت آهن ربایی همراه با سختی پذیری. در مقادیر بیشتر کروم، کاربید M7C3 تشکیل می شود که حداقل ۳۶ درصد کروم دارد و حتی با نسبتهای بیشتر کروم به کربن کاربید M7C3 به M23C6تبدیل می شود. این الکترود قوس الکتریکی ملایم با پاشیدگی کم ایجاد می کند .

الکترود ضد سایش
در لایههای بعدی بدون لایه واسطه یک جوش مقاوم به ترک ایجاد میکند. تنها مقدار مولیبدن در ترکیب آن وجود دارد این الکترود برای جوشکاری فولادهای ریختگی پایدار در برابر حرارت مثل AISI 316 یا لایه دهی روی فولادهای کربنی کاربرد دارد. بدون آنکه نیازی به نیوبیوم یا تیتانیوم برای پایدار سازی کاربید وجود داشته باشد. برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد میشود به مقاله ای تحت عنوان نحوه ی نامگذاری الکترود مراجعه کنید. علاوه بر کروم،عناصر آلیاژی دیگری از قبیل نیکل و مولیبدن نیز به این فولادها اضافه می شوند که نه تنها مقاومت به خوردگی را در بعضی مواقع افزایش می دهند بلکه باعث پایداری فاز های دیگر شده و برخی از خواص مکانیکی را نیز بهتر می کنند.بطور مثال افزایش نیکل به فولادهای زنگ نزن ، مقاومت به خوردگی در محیط های خنثی و یا اکسید کننده ضعیف را بهبود می بخشد.همچنین مقدار کافی نیکل قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری فولادها را افزایش می دهد چرا که امکان نگهداری فاز آستنیت با شبکه کریستالی Fcc در دمای اتاق را میسر می سازد. ماشینکاری تنها با سنگ زنی بعد از جوشکاری انجام شود.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد خرید الکترود ضد سایش لطفا به بازدید از وب سایت ما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.