گالوانیزه چیست – روش تولید

0 Comments

گالوانیزاسیون یکی از روش‌های محافظت از خوردگی با ایجاد خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ به صورت آند فداشونده در سری گالوانیک (معمولاً روی) انجام می‌شود.  در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود.قیمت ورق گالوانیزه این فرایند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش متناسب با ضخامت آن است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است. 

 

یکی از تولید کنندگان برتر انواع ورق های فولادی و گالوانیزه فولاد یار کوروش است

 

  

روش گالوانیزه کردن 

  

محصولات فولادی را می توان از طریق غوطه ور نمودن در حوضچه ی روی مذاب، گالوانیزه ساخته و عمر مفید آنها را 20 تا 30 سال افزایش داد. اگرچه فولادها در مقابل آسیب های فراوانی مقاوم هستند و همین باعث کاربرد روزافزون آنها در انواع صنایع شده است، طریقه انجام گالوانیزاسیون بر روی محصولات فولادی الزاماتی دارد که عمده این الزامات در دو استاندارد BS EN 10326 و BS EN 10327 به تفصیل آمده است. زنگ زدگی، اکسیداسیون و خوردگی این محصولات عواملی هستند که به تدریج فولاد را از بین برده و باعث ایجاد خسارت می شوند. 

  

  

  

تاریخچه  

  

اولین استفاده از این اصطلاح در اواخر قرن ۱۸ میلادی در تحقیقات علمی و پزشکی توسط گالوانی صورت گرفته و به معنای تحریک عضله با استفاده از جریان الکتریکی بوده است. اگرچه گالوانی اولین کسی بود که این موضوع را مورد مطالعه قرار داد اما آلساندرو ولتا بود که پس از آن درک بهتری از علت و معلول در این واکنش ایجاد کرد. 

  

  

  

گالوانیزه گرم 

  

در این روش آهن در وان مذاب روی با دمای حدود ۴۶۰ درجه سانتی گراد غوطه ور شده و بعد از خارج شدن قطعه روی ابتدا با اکسیژن و سپس با کربن واکنش داده و لایه‌ای مقاوم نسبت به زنگ زدگی را تولید می‌نماید. این عملیات آهن را نسبت به زنگ زدگی مقاوم می سازد. گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم در واقع یک پوشش است که در این روش آهن یا فولاد در وان مذاب روی فرو رفته تا از نظر ترکیب و طراحی مناسب برای گالوانیزه آماده شود. 

  

  

  

کاربرد  

  

بدون محافظت، فولاد در شرایط جوی با گذشت زمان زنگ می زند و درجه زنگ زدگی آن به رطوبت محیط بستگی دارد. زنگ ، اکسید آهن است که با واکنش احیاء یا اکسیداسیون آهن در حضور آب یا رطوبت هوا تشکیل می شود. 

  

  

  

روش های محافظتی دیگری مانند رنگ زدن  یا استفاده از روکش پلاستیکی نیز وجود دارد اما این روش ها دارای اشکالاتی هستند به عنوان مثال در صورت آسیب دیدگی ، بخش هایی از فولاد زنگ زده و پوشش محافظ از بین می رود و این نوع محافظ ها ماندگاری کمی دارند و غیرقابل اطمینان هستند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *